E-Reçete

E-Reçete 2 Haziran 2020

Sürekli kendini yenileyen sektörlerin başında gelen sağlık sektörü, gerek gelişen teknoloji gerekse sektöre olan talebin sürekli artmasından dolayı kendini güncel tutmak zorunda kalan sektörlerin başında gelmektedir. Sağlık alanında gerçekleştirilen yeniliklerin online platformlarda en büyük temsilcisi ise e-reçete programı olmuştur. Online olarak Sağlık Bakanlığının onayladığı sistem üzerinden kaydedilerek reçete numarası dijital olarak kaydedilen reçete türü e-reçete olarak sınıflandırılmaktadır. E- reçete uygulamasında Sağlık Bakanlığı onayı olan ve program üzerinden yazılması için uygun gördüğü ilaçlar yazılabilir.

E-Reçete Programı Kullanımı

E-reçete programı üzerinden acil reçetesi, evde bakım reçetesi, yatan reçetesi gibi reçete türleri seçilebilmektedir. Yine program üzerinden kırmızı, turuncu, mor, yeşil gibi reçete türleri belirlenebilir. Kullanımı son kullanıcının rahatlıkla kavrayabileceği şekilde düzenlenmiş olan programı, içinde klasik reçetelerde gördüğümüz ilaç adı, reçete tarihi, kutu adedi, kullanım şekli, ilaç açıklama alanı, doktor sertifika kodu, tanılar, açıklama alanı gibi bölümlerden oluşmaktadır. Sağlık hizmetlerinde yapılan yeniliklerden en çok göze çarpanlar arasında belkide zirvede olan en çokta son kullanıcının istekleri doğrultusunda kolay çözümlenebilir ve aşama kaydedilebilir olarak tasarlanmıştır.

E- reçete programı sürekli kendini güncelleyerek müşteri talep ve istekleri doğrultusunda yenileme çalışmalarına gidebilir. Tam kalite ve kusursuz performans ilkesiyle tasarlanma süresince sayısız testten geçen program alanında uzman yazılım geliştirici kişiler tarafından detaylı analizler ve bilgi birikimiyle hazırlanmıştır. Entegrasyonları sorunsuz şekilde yapılmış ve test edilmiş bir program olması sebebiyle kesintisiz hizmet vermekte ve kullanıcılarını mağdur etmemektedir. Elektronik ortamda işlem yapan kullanıcıların kafasında beliren soru işaretlerinden biride güvenilirlilik konusudur. Özellikle konu sağlık olunca mahremiyet gereksiniminin çok yüksek olduğu bilinciyle program işlenen bilgilerin güvenliğini sağlama konusunda özenle çalışılarak programlanmış ve bazı testlere tabi tutulmuştur. 01.03.2018 tarihli zorunluluğa göre iş yeri hekimler içinde e-reçete zorunlu hale getirilmiştir.

Çalışma bakanlığının yaptığı açıklamaya göre zorunlu hale getirilen e-reçete programı vatandaşlara verilen hizmet kalitesini arttırmak, elektronik ortamda işlem yaparak işlem hızını maksimum seviyeye taşımak, kesintisiz ve güvenli şekilde hizmet vermek, kolay yolla veri paylaşımı gerçekleştirmek gibi ihtiyaçları karşılar. E-reçete programının en önemli özelliklerinden biride medula sistemiyle uyumlu olarak çalışması gerektiği zorunluluğudur.

E-Reçete Programı Önemi

E-reçete programı kullanımı iş yeri hekimlerine ilaç listelerinin güncel hallerine rahatlıkla ulaşım sağlanması, SGK tarafından ödenen veya ödenmeyen ilaçların kontrolünün kolaylıkla yapılabilmesi, reçete yazma hızını normale göre oldukça düşürmesi gibi çok fazla alanda avantajlar sağlamakta ve işlerini kolaylaştırmaktadır. E-reçete programı ile veri akışı sağlanırken verilerin hızlı ve güvenilir şekilde aktarılması temel amaçtır. Bu yüzden program bakanlık ile entegre şekilde ve kendini güncel tutarak çalışır. E-reçete programının son kullanıcıya sağladığı en büyük avantajlardan biri ise kolay kurulum ve kullanıma başlangıç seviyesidir. Kolay kurulumu sayesinde kullanıcılar programa erişmekte güçlük çekmeden işlemlerini hızlı ve güvenli bir şekilde yapmaya başlayabilirler. Programın getirdiği avantajlardan biride hızlı olmasıdır. Kullanımı sırasında kullanıcıyı yavaşlatacak, gözünü yoracak ve gereksiz yönlendirmeler oluşturabilecek şemalardan uzak durularak yalnızca kullanıcının amacına yönelik olarak hızlı ve akıcı bir şekilde kullanması için tasarlanmıştır.

Yasal ve teknik açıdan son derece titizlikle çalışılmış ve sağlık sektöründe yaşanan gelişmeler takip edilerek güncelleme yapılması gereken alanlarda gerekli çalışmalar yürütülmüştür. SGK sistemleriyle yüzde yüz uyumlu olarak çalışmakta ve entegrasyon işlemlerini tamamlamış şekilde hizmet vermektedir. E-reçete programı sağladığı hız, güvenilirlik konusunda eksiksiz olması, bilgi aktarımını hızlandırması, verilerin daha kolay ve sıklıkla analiz edilmesi, son kullanıcının isteklerine uygun dizayn edilmesi, tasarımlarının şık ve sade olması, kendini güncel tutması gibi unsurlar sebebiyle kullanıma oldukça elverişlidir.

E-reçete Programı Hazırlanış Süreci

E-reçete programı gerek hazırlanış gerekse test aşamasında kullanıcının veri analizini eksiksiz ve doğru yapabilmesi için optimize edilmiş ve kullanıcıya göre tasarlanmıştır. Bu sebeple hem sağlık bakanlığı sistemiyle entegre olarak çalışmakta hemde iş yoğunluğunu çok kolay bir şekilde azaltabilmektedir. Çalışma planında biz zorunluluk haline getirilen e-reçete programı öğrenilmesi ve kurulumu çok basit olduğu için kullanıcı tarafından hiçbir zorlukla karşılaşmadan kolaylıkla çözümlenebilmekte ve sağlık alanında gerçekleştirilen teknolojik hizmetlerin en önemlilerinden biri olmaya devam etmektedir. Bu sebeple kullanımı çokça tercih edilip olumlu geri dönüşler almış bir programdır.

Sitemiz Üzerinden Rahatlıkla e-Reçete işlemlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Softmed Yazılım Güvencesi ile…

İdeal bir Klinik yazılımımız olan Self Klinik tüm ihtiyaçlarınızı karşılayan, kolay kullanılabilir, etkin, güvenilir, kolay güncellenebilir ve modüler bir yapıya sahiptir.

[email protected]"
0850 532 5920