HBYS (Hastane Bilgi Yönetim Sistemi)

HBYS (Hastane Bilgi Yönetim Sistemi) 21 Mayıs 2020

HBYS (Hastane Bilgi Yönetim Sistemi) nedir?

Hastane Bilgi Yönetim Sistemi bilgisayar ortamından hastaları takip eden ve içinde olduğu hastanelerin yaptığı operasyonları (lbys, ris, pacs, pdks) bilgisayar yazılım programları üzerinden gerçekleştiren yazılımlardır.

Hastane Bilgi Yönetim Sistemi Nasıl İşler?

HBYS; radyoloji, laboratuar, gibi alanlarda gerçekleştirilen bütün işlemleri kapsadığı gibi, ameliyathane, hastane eczanesi, sicil ya da insan kaynakları birimleri gibi değişik uzmanlıklar üzerine çalışan birçok yazılımın oluşturduğu bütündür. Hastane Bilgi Yönetim Sistemleri, gerçekleştirilen bazı operasyonlarda kullanılan medikal cihazlarla birlikte iletişimde olup bilgi alışverişinde bulunur. Bu operasyonların da cerrahi operasyonlar, izleme-dinleme operasyonları vb. olduğu bilinmektedir. Örneğin PACS (picture archive communication systems) yapılarında mamografi, mr, tomografi ve ultrason gibi görüntüleme cihazlarından alınan görüntüler anında dijital ortama aktarılır.

Hastane Bilgi Yönetim Sistemi sistemlerinin tasarlanmasında ve geliştirilmesinde birden çok uzmanlık alanında bilgi kaynağı ve birikime ihtiyacı olur. Bu da Hastane Bilgi Yönetim Sistemi yazılımını yaş ile bağdaştırmak pek doğru değildir. Eski yıllardan geliştirilmeye başlanmış sistemlerde geri kalmış teknolojik altyapı sendromları bulunabiliyor. Hastane Bilgi Yönetim Sistemlerini açıklarken nasıl olmalıdır sorusuyla ilerlemeden de tam anlamı ile açıklamış olamayız. Sonuç itibari ile, geliştirilme ortamı, yazılım dili veya dilleri, geliştiren ekip veya Şirket Hastane Bilgi Yönetim Sistemi’nin kalitesinin göstergesi olarak kabul edilemez. HBYS olarak isimlendirdiğimiz yazılımlar grubunun günümüzde ürettikleri sonuçlar ile değerlendirilip, vermiş oldukları işleyiş süreçlerine ve insana yarar katsayısına göre kademelendirilebilir. Dikkat edilirse fiyat hususundan hiç bahsetmedik. Bahsedilmeyecek kadar konu içinde önem arz etmediğindendir.

E-reçete nedir?

Gelişen teknoloji ile birlikte sağlık alanında da  bir çok yenilikler getirilmiştir.Bunlardan bir tanesi  de E-Reçete uygulamasıdır.Sigortalılar E-Reçete sayesinde kağıt ile uğraşmak zorunda kalmamakta ve kendilerine verilen bir E-reçete numarası ile ilaçlarını eczanelerden temin edebilmektedirler.

E-reçeteye Nasıl Kayıt Yapılır ?  

Sağlık hizmet sunucularının sistemleri üzerinde, hekimler tarafından,Sosyal Güvenlik Kurumunun duyurduğu ve tanımladığı şekilde MEDULA sistemine elektronik ortamda kaydedilerek, elektronik reçete numarası verilmiş olan reçeteler e-reçete (elektronik reçete) olarak tanımlanmaktadır.

Muayenehane Yazılımı Nedir?

Muayenehane Yazılımı gelişmiş bir hastane otomasyon yazılımının alt yapısı üzerine (yani HBYS) kurulmuş klinik yazılımıdır. Hasta kayıt programı, ( hasta takip sistemi ) olarak kullanılır fakat teknolojisi en az bir hastane yazılımı kadar güçlüdür. Dünyanın en güçlü veritabanı olan; “Microsoft SQL Server” veritabanı kullanır. Sisteme dünyanın her yerinden bağlanabilirsiniz. Bu da sizlere birçok kolaylıklar sağlamaktadır.

Kliniğinizdeki işlemlerin tümünü online olarak görmenizi sağlayan yazılım Muayene Yönetim Yazılımı olarak bilinmektedir. Rahatlıkla kullanılabilen bu yazılımın en büyük faydası teknolojiyi kullanamayanlara da büyük kolaylık sağlamasıdır.

Muayenehaneniz sürekli yanınızda!

Kurum olarak randevu bilgilerine, raporlara, dosyalarınıza, hasta bilgilerinize yapılan işlemleri akıllı telefon veya tabletleriniz üzerinden kolayca görebilirsiniz. Daha sonra gördüğünüz bu veriler üzerine işlemeler yapıp kontrolü sağlayabilirsiniz. Bu sayede istediğiniz yerde ve zamanda kullanım sağlayabilirsiniz.

Dosyalarınızı dijitalleştirin

Kliniğinizdeki veya sağlık kuruluşunuzdaki hasta dosyalarınızı, tahlil sonuçlarınızı, hasta raporlarınızı, Radyoloji ve Laboratuvar sonuçlarınızı bu yazılım sayesinde dijitalleştirebilirsiniz. Bu sayede dosyalarınızı fazla aramaya gerek kalmadan dosyanız ile ilgili bütün bilgilere anında ulaşabilirsiniz.

Randevularınızı yönetin!

Müsait olmadığınız günleri telefonunuzdan kapatarak randevu saatlerinizi etkin yönetebilme şansına sahipsiniz.

Birlikte çalışın

Kliniğinizdeki veya sağlık kuruluşunuzdaki doktorlarınız ve çalışanlarınız ile birlikte aynı dosyaların, dokümanların, evrakların üzerinde birlikte çalışabilir ve birlikte fikir yürütebilirsiniz.

www.selfklinik.com  sitemizden E-reçete, Muayene Yazılımı gibi yazılımlara ulaşabilirsiniz.

Sitemiz Üzerinden Rahatlıkla Hastane Yönetim Sistemi Programı işlemlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Softmed Yazılım Güvencesi ile…

Leave a Comment

İdeal bir Hastane Bilgi Yönetim Sistemlerinden beklenildiği gibi hastane personeli ve yönetimin gereklerini karşılayan, kolay kullanılabilir, etkin, güvenilir, kolay güncellenebilir ve modüler bir yapıya sahiptir.

[email protected]"
0850 532 5920