Hastane Bilgi Yönetim sistemi (HBYS)

Hastane Bilgi Yönetim sistemi (HBYS) 27 Mayıs 2020

Hastane Bilgi Yönetim Sistemi HBYS bilgisayarda online ortamda hastaları kayıt takip etmek ve hastaneden yapılan operasyonları kaydetmek için kullanılan sisteme verilen addır.

Hastane bilgi yönetim sistemi, sağlık hizmetlerinin her seviyesinde hüküm vermede yardımcı olur. Hastane bilgi üretimi için bilgi ihtiyaçlarının tarifi, bilgi kaynaklarının belirlenmesi, bilgi üretim aletleri, veri iletim ve süreç işlemlerinin gelişimi, kullanılan verilerin garanti altına alınması, istenilen kaynakların planlanması ve örgütsel kuralların gelişimi gerekmektedir.

Sağlık kurumları sundukları hizmetlerini bilgisayar yardımı ile gerçekleştirirken aynı zamanda yönetim için gerekli tıbbi, finansal ve hizmetler açısından dolayı ortaya çıkan bir çok sayıda ayrıntılı bilginin bilgisayar aracı ile kayıt altına alabilecekler. Hastane Bilgi Yönetim Sistemi HBYS ile aşağıdaki  noktaları sağlamış olması gerekmektedir:

 • Güvenilir olması: Sistemin her durumda doğru çalışır halde olmalıdır.
 • Kullanılabilirlik: Kullanıcılar, sadece kendileri için tanımlanmış işlemleri sorunsuz olarak gerçekleştirebilmelidir.
 • Etkinlik: Sistemin işlem yapma süresi ve çıktı hızı istenen düzeyde olmalıdır.
 • Güvenlik: Sistem yetkisiz müdahalelere karşı korunabilmelidir.
 • Esneklik: Yeni teknolojik gelişmelere karşı uyarlanabilir olmalıdır.
 • Güncel: Sürekli ihtiyaçlarınız doğrultusunda güncelleştiren bir sistemdir.

Bilgi sistemlerinde olduğu gibi Hastane Bilgi Yönetim sistemlerinde (HBYS):

 •  Yazılım, donanım,
 •  Eğitimler,
 • Bilgi paylaşımı ve
 • Bilişim kültürü gibi kavramlar içermektedir. Hastane bilgi yönetim sistemlerinde bütün olarak bu parçalar  değerlendirilmelidir. İdeal bir Hastane Bilgi Yönetim Sisteminde HBYS, modüler yapı, her türlü yenilik ve entegrasyona açık olma, kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap verebilme gibi ihtiyaçlara cevap vermelidir.

E-Reçete Nedir?

Sağlık hizmet sunucularının kullandıkları sistemleri üzerinde, doktorlar tarafından, Kurumlarının duyurduğu ve tanımladığı biçimde oluşturulup kullandıkları sistemin adı MEDULA’dır. MEDULA  sistemine bilgiler elektronik platformda kaydedilerek elektronik reçete numarası verilir ve buna e-reçete (elektronik reçete) olarak tanımlayabiliriz.

E-reçetede yer alacak olan bilgiler nelerdir?

 E-reçete içeriği Medula Eczane Reçete Web Servislerinin Kullanım Kılavuzunda belirtilmiştir. E-reçetede yer alan bilgiler detaylı olarak anlatılmaktadır. Bu nedenle e-reçetede yer alan bütün verilere bu kılavuzdan ulaşabilirsiniz. Ancak uygulamada beraberliği sağlamak, yanılgıları ortadan kaldırmak amacıyla bu bilgilerden bazıları aşağıda  açıklanmıştır:

 1. E-Reçete Alt Türü
 2. Reçete Türü
 3. Reçete Tarihi
 4. İlaç adı
 5. Kutu adedi
 6. Kaç Kez/Seferde Kaç Doz
 7. Kullanım periyodu/Birim
 8. Kullanım şekli
 9. İlaç açıklama alanı
 10. Doktor sertifika kodu
 11. Reçetede tanılar
 12. Reçete açıklama alanı

Muayene  Yazılımı Nedir?

Hastane Bilgi Yönetim Sistemi
Hastane Bilgi Yönetim Sistemi

Tamamen klinikler ve dal hastaneleri için özel hazırlanmış kapsamlı bir hasta takip programıdır. Web tabanlı Çevrimiçi çalışabilme özelliği ile, bütün işletim sistemlerinde ve internet tarayıcılarında hatasız çalışmaktadır.

Bir doktor muayenehanesinde en önemli yardımcı doktorun asistanıdır. Bu asistanın en önemli yardımcısı ise otomasyon yazılımıdır. Bir klinikte gelen hastalarla ilgili randevu bilgileri, telefon bilgileri, ödeme bilgileri, tahsilat bigileri, tahlil ve aşı gibi bilgileri  hızlıca görüntüleyebilmek çok önemlidir.

Bunları hastalara daha iyi hizmet verebilmek ve muayenehane içerisinde daha düzenli bir yapı kurmak için www.selfklinik.com  sitemizdeki Muayene  Yazılımı HBYS  tüm ihtiyaçlarınıza cevap verecektir.

Muayene Yazılımı ; Hekimler ile , Özel muayenehane, klinikler ve sağlık kabinleri için geliştirilmiş, hastalarınız için olması gereken veri ve dokümanlara çok hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilmenize imkan tanıyan kullanıcı kolaylığı olan bir hasta takip sistemidir.

Muayene Yazılımı ile hastalarınızın şahsi ve iletişim verilerinden başka  öz geçmiş, alerji, ameliyat , reçete, tanı ve tedavi bilgilerini ayrıntılı olarak kaydetme, hastalarınıza ait muayene ve randevu işlemlerini takip etme, gelişmiş  filtreler sayesinde istediğiniz hastaya ait kayda vakit harcamadan ulaşabilme şansınız vardır. Bunların dışında muayene ücretlerini,   tahsilat ve ödeme bilgilerini kayıt altında tutabilir  ve takibini yapabilirsiniz.

HBYS Temel Özellikleri

 1. Randevu Modülü
  1. Gelişmiş randevu sistemi ile tek ekranda  bütün doktor randevularını görüntüleme
  1. Tek ekranda istediğiniz doktora hızlıca randevu kaydı açma
  1. Tek ekranda boş dolu randevu gün ve saatlerini görme
  1. Randevuyu otomatik muayene kaydına çevirme
  1. Hastane Sms&Mail randevu hatırlatma
 2. Hasta Yönetimi
  1. Hastaların kişisel bilgilerini detaylı olarak tutulur
  1. Hastalarınızın profillerine resim ekleyebilirsiniz
  1. Ekran üzerinde filtreler sayesinde hastaya ait bilgilere kolayca ulaşılabilir
 3. Muayene Modülü
 4. Cari Hesaplar
 5. Radyoloji Modülü
 6. Laboratuvar Modülü
 7. Sms&Mail Modülü
 8. Raporlama
 9. Yedekleme

Sitemiz Üzerinden Rahatlıkla Hastane Yönetim Sistemi Programı işlemlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Softmed Yazılım Güvencesi ile…

İdeal bir Hastane Bilgi Yönetim Sistemlerinden beklenildiği gibi hastane personeli ve yönetimin gereklerini karşılayan, kolay kullanılabilir, etkin, güvenilir, kolay güncellenebilir ve modüler bir yapıya sahiptir.

[email protected]com"
0850 532 5920